Zen ve Go'nun Buluştuğu Yer

Bir kişi go oynamaya başladığında, ilk başlarda alabildiği kadar çok taş esir almaya çalışır. Fakat, oyunda güçlendiğinde, bu davranış rakibin taşlarını uzaktan çevrelemeye bırakır. Bir sonraki aşama ise taşlarını rakibin alanından uzak tutarak, kendi alanını yapmak olacaktır. Bununla birlikte akılda tutulması gereken bir nokta da, göğüs göğüse olan çarpışmalar hala alan için mücadele etmenin en temel yoludur.

Saf zihin ve olumlu tavra ek olarak, tahtayı "okuma" tekniğini geliştirmek ve sürekli pratik yapmak etkili bir mücadelede ustalaşmak için gereklidir. Oyun oynarken en iyi hamleyi bulmak ve sıklıkla karşılaşılan karmaşık yaşam-ve-ölüm mücadelelerinde, bir kişinin "okuma" yeteneğini geliştirmesinin tsume go çalışmaktan daha iyi bir yolu yoktur. Sonuç olarak, bunun anlamı oyunun hangi evresinde olursanız olun her hamle için tahtanın tamamını hesaba katmanız gerekir.

Bu, birinin geçmişte yaşadıklarından ya da gelecek hakkında düşünmesi yerine o ana konsantire olması, Zen-benzeri bir görüş gerektirir. Bu çok basit bir şey olarak gelebilir. Fakat, o an kısa bir süre içinde bunu başarmak işin asıl zorluğudur. Bu doğrultuda, go oynarken Zen meditasyonu konsantrasyonu arttırmaya yardım edebilir.

Yazan : Rob van Zeijst, The Daily Yomiuri, The Magic Of GoZen Bahcesi

Not: Uzun süredir AGA dergisi dışında bir yerde go ve Zen'i doğrudan basitçe bağlayan bir yazı okumamıştım. The Magic of Go (Go'nun Büyüsü) adlı yazı dizisinde Where Zen and go meet bulduğumda vakit geçirmeden bunu tercüme etmek istedim. Yazının devamında tahta üzerinde çeşitli örnekler verilmektedir. Bu örnekleri de inceleyebilirsiniz. Saf zihin (open mind) deyimini Go Adında Bir Oyun adlı yazımda da geçtiğini hatırlayacaksınız.

Çeviri, M. Dardeniz Eylül 2000

İlk Sayfa

Hosting by WebRing.