Boş Tahta

Şeytanlarla Oynamak

William Cobb (Çeviri: Utku Üzülmez )

Tibet'te başlayan ve onların inançlarında yer alan ünlü şeytanlardan birinin de büyük rol aldığı oldukça zevkli ve de esrarlı bir hikâye okuyordum (The Skull Mantra, Eliot Patison). Tibet Budizmi yalnızca şeytanlarının görünümü itibariyle değil, birçok yönüyle Zen geleneğinden tamamiyle ayrıdır. Tibet şeytanları her zaman için aşırı korkutucu olmakla birlikte insanlarla da genellikle vahşet içerikli etkileşimlere sahiptirler.

Unutulmaması gereken anahtar nokta onların her zaman kötü çocukların peşinden gittiğidir. Aslına bakılırsa şeytanlar Buda öğretileriyle uyum içinde yaşamaya çabalayanların yanındadır ve üzerinizdeki negatif baskılardan kurtulmanız için oradadırlar. Bu durum size Go oyunundaki rakibiniz hakkında kullanışlı ve kesinlikle çok farklı bir düşünme yolu sunuyor.

Doğaldır ki; bir oyuna başladığınız zaman kendinizi biraz kaygılı hissedersiniz, hele ki bu oyun sizin seviyenizi de etkileyecek bir turnuva karşılaşması ise. Dolayısıyla rakibiniz biraz korkutucudur. Neden onu daha da korkunç yapmıyorsunuz? Onu kocaman bir negatif enerji gönderen ve muazzam kayıplarla tehdit eden dehşetengiz bir şeytan olarak düşünün.

Sonra tüm bu negatif enerjinin şu kötü alışkanlıklara ve oyunlarınızı mahveden bütün dikkatsiz hatalara yöneltildiğini hatırlayın ve şeytanınızın bunların hepsini alıp götürmesini bekleyin. Belki şeytanî rakiplerimizin vahşi tepkileri hakkında birazcık endişeli olmak, en iyi oyunumuzu oynamamız için gerekli olan odaklanmayı sağlamak konusunda da bize yardımcı olabilir. Dolayısıyla, ilk taşınızı oynamadan önce rakibinize bakın ve eğer kötü oynarsanız o kolunuzu çıkarıp alacağını düşünün. İncitemez.

The Empty Board #29E

American Go Journal, 4 Şubat 2003 

Copyright © 1994-2005 William Cobb. Tüm Hakları Saklıdır.

İndeks

M.Dardeniz

1
Hosting by WebRing.