William Cobb

William Cobb, Virginia (Amerika) William and Mary Universitesinde felsefe profesörüdür. Budist felsefe ve go oyunu özel ilgi alanıdır ve öğrencilerin go oynamayı öğrendiği "Doğu Felsefesi ve Go Oyunu" adında ilgi çeken bir ders vermektedir. Cobb aynı zamanda Richmand, VA'da yüzlerce ilkokul ve ortaokul öğrencisine ve aynı zamanda emeklilere evlerinde ve kurumlarda zihinsel özürlülere go öğretmektedir. 1996 yılında, Nihon Kiin (Japon Go Federasyonu)'dan "Uluslararası Go Eğitmeni" sertifikası verilmiştir. Cobb, Go'nun bir çeşit  hapis oyunu tarzı üzerine metin tabanlı bir başlangıç kitabı olan Sterling Publishing Co. tarafından basılmış The Book of Go adlı kitabı  ve 1994 yılından beri de Amerikan Go Dergisinde Boş Tahta adlı bir köşeyi yazmaktadır.

William Cobb'a yazılarının Türkçe olarak internette yayınlanmasına izin verdiği için teşekkür ederim. Boş Tahta makalelerini tercüme çalışmalarımız halen devam etmektedir. Aşağıda hazır olanları bulabilirsiniz (M.Dardeniz, Ocak 2005).

§W.Cobb'un kitap haline de getirdiği bu yazılardan tercüme edip, bu sayfada yayınlanmasını isterseniz, benimle irtibata geçebilirsiniz. Size tercüme edilmemiş yazıları yollayabilirim. mdardeniz-@-gooyunu.tk; tireleri silin (2011).

 

Boş Tahta


Boşluk

İliştirme

Go’da Mecaz

Bildiklerin de Sana Zarar Verebilir

Kaybetmekle Başa Çıkmak

Handikaplı Oyunlar

Alzheimer’i Önlemek

İşte Devrim

Çok Fazla Düşünmek

Şeytanlarla Oynamak


Yazıları İngilizce okumak isterseniz; The Empty Board

Ana Sayfa

Cumartesi, 07 Mayıs 2011