Boş Tahta

Çok Fazla Düşünmek

William Cobb (Çeviri: Utku Üzülmez )

"Çok fazla düşünüyorsun" sözü Zen öğretmenlerinin temel eleştiri biçimidir. Fakat, Zen öğretmenleri Go oynamayı severler ve Go oyunu da fazlaca düşünmeyi gerektiriyor; işte size bir muamma. Kimi zamanlarda düşünmeden oynayarak da etkili bir oyun çıkarabilirsiniz, ama çalışma ve pratik yapmayla bir takım iyi alışkanlıkları kazanıyorsanız eğer, bunun özünde düşünmek vardır. Düşünmek Go'nun temelidir.

Bununla birlikte, Go'da çok fazla - veya hiç değilse etkisiz biçimde- düşünmek diye bir şey de söz konusudur. Bir şey hakkında etkili bir şekilde düşünmek için onu net olarak görebilmelisiniz ve işte bizim oyundaki düşünmeyle ilgili başımızı belaya sokabileceğimiz nokta da burasıdır: Tahtanın bütününü algılayamadan düşünmek. Gerçekten neler olduğunu algılamak için oyunun içine girmek zorundasınız. İnce şekillerin zayıflığını, yaptığınız duvarların içindeki korku verici belirsizliği hissetmeli, esir alınma baskısını ve iki göze sahip olamama endişesini yaşamalısınız. Go ile ilgili düşünmek yalnızca bu tür tecrübeleri yaşamış olmanın üzerine kurulu bir algılama ile en etkili biçimine ulaşabilir. Aksi takdirde düşündükleriniz kolaylıkla rüyalar âlemine kayacaktır. Zen öğretmenlerinin şikâyetçi oldukları düşünme şekli de ân içinde dalıp gitmekten ayrılmış olan bu düşünce biçimidir.

Dolayısıyla oyun için hissettiklerinizi geliştirmeye odaklanın ve belki düşünceleriniz de sizi doğru yolun dışına yönlendirmeyecektir.

The Empty Board #41E

American Go Journal, 23 Aralık 2004 

Copyright © 1994-2005 William Cobb. Tüm Hakları Saklıdır.

İndeks

M.Dardeniz

1
Hosting by WebRing.