Boş Tahta

İşte Devrim

William Cobb (Çeviri Utku Üzülmez)

"O yalnızca basit bir oyun değil; o, devrimin önemli bir silahı."

Bu alıntı 1960'larda Küba'dan Orta Amerika'ya kadar diktatörlerle savaşan birine, doktorluktan devrimciliğe geçmiş olan Che Guevara'ya atfedilmiştir (Orta Amerika'nın mevcut düzenine fazlasıyla zarar vermiştir). www.philosophyfootball.com'nin üyeleri tarafından hazırlanmış bir tişört üzerinde gözüküyor (futbol düşkünlerine ait bir İngiliz sitesi). Ve doğal olarak bu söz bana birçok yaşam üzerinde devrimci bir etki göstermiş olan go'yu düşündürdü.

 

Bu "basit oyun" şaşırtıcı bir şekilde güç sahibi oluyor. Bu yalnızca bizim ona karşı duyduğumuz bağımlılıktan değil, bu oyun bizi aynı zamanda daha iyi insanlar haline de getiriyor. Hiç kuşkusuz ki; eğer daha çok insan go oynasaydı yaşadığımız dünya çok daha iyi bir yer olurdu. Nihon Kiin'deki insanların global barışı sağlamak yolunda tüm ciddiyetleriyle go'nun dünya çapında tanıtımını yapmalarından nasıl etkilendiğimi hâlâ çok net bir şekilde hatırlayabiliyorum.

 

Devrimci bir güç tıpkı insanların davranış biçimini değiştirdiği gibi onların düşünce yapılarını da değiştiriyor. Go oynamak bunun her ikisini birden yapıyor kuşkusuz. Bir go oyuncusu "Bir planın olsun ama esnek kal." "Kuşatma durumlarına dikkatini yoğunlaştır." "Rakibinin de bir şeylere sahip olmasına izin ver." şeklindeki düşüncelerle bütünleşmişken aynı sözleri başka olgulardan çıkarabilmek çok daha ender görülmektedir.

 

Daha iyi bir oyuncu olabilmek için daha güçlü rakiplerim olmalı; bu durumda, sizi daha iyi bir oyuncu yapabilmek için elimden gelenin en iyisini yaparım. Kazanmam için sizin yok olmanız gerekmiyor. Rakiplerinize karşı sahip olduğunuz buna benzer tutumların ortak bir değer haline gelmesi durumunda dünyanın neye benzeyeceğini bir düşünün. "Şeytani" ülkeleri işgal etmek yerine, belki de bu ülkelerin liderlerine go oynamayı öğretmeliyiz.

 

Yani eğer yeniden bir okula giderek oradaki çocuklara go öğretecekseniz bir dahaki sefere şunu hatırlayın: O yalnızca basit bir oyun değil.

The Empty Board #27E

American Go Journal, 6 Ocak 2003 

Copyright © 1994-2003 William Cobb. Tüm Hakları Saklıdır.

İndeks

M.Dardeniz

Hosting by WebRing.