Boş Tahta

Bildiklerin de Sana Zarar Verebilir

William Cobb (Çeviri: Engin Şenelt)

"Merdiveni bilmiyorsanız, go’yu da bilmiyorsunuzdur." tanıdık bir özlü sözdür, ancak şimdi daha geçerlisi var: “Merdiveni bilseniz de go’yu bilmiyor olabilirsiniz."

23 Nisan’da gerçekleşen “Korean KAT Cup”da Lee Sedol’ün merdivenin karşısında merdiven bozucu* bir taş varken merdiveni uzatarak şansını denemesi birçok go oyuncusunu şaşkınlığa uğrattı.

Bütün go oyuncularının bildiği bir şey vardır ki, doğru yerde bir merdiven bozucu varken ya taşı alırsınız ya da merdiven bozucuya saldırırsınız. Kesinlikle merdiveni uzatmazsınız.

Öyleyse dünyanın en güçlü oyuncularından biri, vasat bir amatörün bile yapılmaması gerektiğini bildiği bir şeyi yapıyor ve oyunu bu sayede kazanıyorsa ne düşünmeliyiz?

Yapacağımız şey dünyanın en mükemmel oyununun güzelliklerine hayran olmaktır. Belki gerçekten de bu oyundaki olasılıkların sınırı; ya da “doğru oyun” şeklinin basmakalıp kuralları yoktur: Sadece hayalgücümüze meydan okuyan, yaratıcı olasılıkların sınırsız ve mucizevi dünyasıdır.

Budistler dünyanın belirsiz bir anlamda açık uçlu olduğunu savunurlar. Hiçbir şey kesin değildir ve her şey mümkündür. Lee Sedol bunun go için kesinlikle doğru olduğunu gösterdi.

Öyleyse rahat olun ve sürprizlerin tadını çıkarın.

* Merdiven bozucu (ladder breaker), sürekli tek nefes alanı bırakılarak merdiven şeklinde kaçmaya zorlanan bir grubun kaçış yolunda bulunan kendi taşıdır. Bu taş kaçan grubun o taşa geldiğinde kurtulmasını sağlar.

 

The Empty Board #33E

American Go E-Journal  13 Mayıs 2003

Copyright © 1994-2003 William Cobb. Tüm Hakları Saklıdır.

İndeks

M.Dardeniz

Hosting by WebRing.