Hepinize merhaba!

 

            Evet, tüm go oyuncularına ve go meraklılarına bekledikleri müjdeyi vermenin mutluluğu içindeyim. Türkiye’de yıllardır oynanan bir go oyunu var. Ve şimdi 3 ayda bir yayınlamayı planladığımız bir go dergisi var. İleride daha sık yayınlamak istediğimiz bu dergiyi yaşatmak sizin elinizde. Her türlü eleştirinizi lütfen yazılı olarak bana ulaştırın. Sadece eleştirilerinizi değil yazılarınızı da bekliyorum. Belirtilen tarihlerden önce gönderdiğiniz yazıları yayınlayalım sizinde çorbada bir emeğiniz olsun.ilginç go anılarınızı, go camiası ile ilgili haberlerinizi, yaptığınız oyunların tutanaklarını, ilginç bulduğunuz go problemlerini ve gocuılarla paylaşmak istediğiniz diğer konuları yazılı olarak gönderebilirsiniz.

            Benim adım Alpar Kılınç, 25 yaşında, yüksek makina mühendisiyim. Go derneğindeki faliyetlerim dışında derginin işlerini büyük bir zevkle yürütüyorum. 1987 yılında tanıştığım go oyununu tanıtak için yıllarca gönüllü olarak ve kişisel bir beklentim olmadan çabaladım. ODTÜ Go Topluluğu’nu kurarak başladığım çalışmaları daha sonra genel sekreterliğini üstlendiğim Türk Japon ve Dayanışma Derneği’nde yürüttüm. İçinde bulunduğumuz şartlar Go Derneğinin kuruluşunu günümüze dek geciktirdi. Go Derneğini yaşatmak, bu sayede go oyuncularını biraraya getirmek ve sorunlarımızı kendi aramızda çözmek için sizlere go öğretmek ve bilgilerini paylaşmak amacıyla Go Derneği’nde biraraya gelen üyeler, bu konuyla uzun zamandır uğraşan, Türkiye’deki en deneyimli go oyuncularıdır.

            Eğer, zaten go oynuyorsanız ve daha güçlü rakipler istiyorsanız, Go Derneğinde buluşalım. Go konusundaki deneyiminizi ve bilgilerinizi paylaşmak istiyorsanız, Go Derneği’ne öğrenci olarak değil, öğretici olarak gelebilirsiniz.

            Sizleri en kısa zamanda, düzenleyeceğimiz faliyetlerde görmek üzere Go Derneği kurucu üyeleri adına selamlıyorum.

Alpar Kılınç

Go Oyuncuları Derneği

Başkan yardımcısı

(ocak 1995)

 

           

Aradan altı yıl geçmiş... Altı yılda söylenecek çok fazla yeni bir şey olmadı. Yıllardır, çeşitli küçük boyutlu turnuvalar düzenlenmekte. Ama, Go Oyuncuları Derneği nerede diye sorulduğunda söylenebilecek bir yer, bir adres yok hala.

            Alpar arkadaşım ile 90’lı yılların başında ODTܒde yüzlerce insana go oyununu anlattık, goya bağlanan öğrencilerimiz oldu. Oynamaya başladılar. Okul dışında Türk Japon Dostluk ve Dayanışma derneğinde de her insana öğretebilmeyi amaçladık. Sonra da 1995 yılında kendi derneğimizi kurduk. Dernek çok sayıda oyuncunun olmaması ve özellikle de Alpar arkadaşımızı kaybettikten sonra etkinliğini kaybetti. Her sene dernek adı altında yapılan bir turnuva ile kazanan arkadaşlarımızı Japonya’daki Dünya Amatör Go Şampiyonasına yolluyoruz. Arkadaşlarımız ODTÜ ve dışında özellikle Ankara’da etkinliği az da olsa go dersleri vermekte...

            Ben Go oyuncuları Derneğinin kurucu üyesi ve ilk başkanı olarak bir süre 1995 yıllından sonra derneğin yöneticiliğini yaptım. Genel olarak insanların isteği üzerine başkanlıktan ayrıldım. Yıl sanırım 1997 cıvarlarında...

            Öncelikle bu web sayfalarında go oyunu ile ilgili bir yer hazırlamamın sebebi geçmişte başlamış olduğum go oyununu tanıtma ve yayma görevime devam etmeye çalışmamdır. 80’li yılların sonlarında kaynak ve bizden daha iyi bir oyuncu bulmak ve oyunumuzu biraz geliştirmek için çok zorlanmıştık. Internette Ingilizce kaynaklar çok fazla fakat, bu sayfalar ile yeni başlayan birine Ingilizce bilmese de goyu öğrenmesini ve geliştirmesini sağlamanın yollarını sunmak ve biraz da olsun yardımcı olabilmektir. Neden, çünkü goyu, Zen’i seviyorum.

            Yıllar önce Kızılay'daki dernekte go dersleri verirken, Mehmet arkadaşım (Turkçeyi yeni öğrenen Türkiye de tez araştırması yapan bir dost) “neden go öğretiyorsun?” diye sormuştu, maddi bir kazancım var mıymış. Yoktu, hiç de olmadı. Cevabım bu konuyu düşünmemiş olduğum ve belki de sevdiğim içindi. Yıllar sonra geriye baktığımda farklı bir cevap vermem hala mümkün değil.

            Godan beş  yıldır kopmuştum. Çünkü go ile ilgili herşeyi yıllarca A.Kılınç arkadaşım ile birlikte yapmıştık. İçimden artık bir şey gelmiyordu. Beş yıl sonra kaldığım yerden ve hatta daha geriden oynamaya başladım.

            Gonun Türkiye’deki tarihçesi konusunda daha yazacak çok şey var ama yazmak içimden gelmiyor. Mesela ODTU Go Topluğu ve Satranç Topluğunu bölen duvar aslında bizim bir yıllık çalışmamızın sonucunda yaptırıldı. Eski zamanlar işte...

            Yukarda Alpar Kılınç arkadaşımızın 1995 yılında Go oyuncuları derneği’nin ilk dergisi Taşlı Yol’ da yazdığı merhaba yazısı idi. Şu anda da onun tüm dileklerine gönülden katılıyorum. Belki somut bir derneğimiz yok ama, isterseniz anı, oyun ya da mesaj, farketmez, bu web sayfalarında olmasını istediğiniz herşeyi bana yollayabilirsiniz. Hemen olmasa da internetteki sayfalara ekleyebilirim.

            Şu anda aslında fazla bir şey yapılamıyor olsa da derneğimiz hala var. Başkan yardımcısı olarak fazla olmasa da derneğe destek vermeye çalışıyorum. Derneğimizin bir web sayfası da şu sıralar (şubat 2001) yapılmakta. Bittiğinde adresini vereceğim.

            Dernek için olabilecek en iyi şey Türkiye’de daha fazla sayıda go oyuncusunun olması ve bu oyuncuların derneğimizi sahiplenmesi olacaktır. Derneğimiz adına “Türkiye” ünvanını da ilk yıllarında aldı. Eğer dernek kurmak, goyu geliştirmek ve yaymak isterseniz bu konuda da tecrübe ve bilgilerimi paylaşmaya hazırım. Bana ilk sayfada da yazdığım gibi go ile ilgili her konuda yazabilirsiniz. (Özellikle e-mektupları yanıtlamak oldukça kolay da olduğu için yanıt alacağınızdan emin olun :)

            Mehmet Dardeniz

 

 

Hosting by WebRing.