Internet'te Nasıl Go Oynayabilirim:

Genel Bilgiler

    En basitinden aşağıda link'ini verdiğim Yahoo'ya bağlanıp çeşitli seviyelerdeki insanlarla go oynayabilirsiniz; herhangi bir ekstra program indirmenize gerek yoktur.

Ayrıca, sizin oynadıkça go seviyenizi de veren bir server var; Internet Go Server (IGS). Burada istediğiniz seviye ile başlayınız, yaklaşık bir yirmi oyun sonra IGS sizin seviyenizi otomatik olarak belirleyecektir. Ve oyunlarınızın sonucuna göre bu seviye güncellenecektir.

IGS seviyeleri Japon ve hatta AGA(American Go Assoc.)'dan daha yüksektir; AGA'nın American Go dergisinin Fall 1999 sayısında IGS seviyelerinin AGA seviyelerinden 4 kuşak (IGS'de seviyeler yukarı çekildi ve bu fark artık 1 kuşak oldu; Haz.2002) daha yukarda olduğu yazmaktadır. Seviyeler hakkında Go Adında Bir Oyun yazısından genel bilgi edinebilirsiniz. Dünyadaki seviyeler bir standart oluşturmuş değildir.

Seviyeleri şöyle sıralayabiliriz; Kore klüp seviyesi > Avrupa klüp seviyesi,  KGS > IGS, NNGS (No Name Go Server), Çin > AGA > Japon.

Aslında kesin olarak bir şey söylemek zorda olsa, yaklaşık olarak Japon sho-dan seviyesi, 3 kyu* IGS seviyesine denk gelmektedir. Dünyadaki seviyelerin kıyaslandığı Seviyeler tablosu' nu da NNGS'de(bu sunucu 2005'de kapatılmıştır) bulup buraya ekledim.

 

Internet Go Server (IGS)

IGS için ip uçları; kayıt yaptırmanız gerekmektedir, IGS linklerinden gerekli bilgileri Ingilizce olarak bulabilirsiniz.

[Windows ortamında IGS'de go oynamak isterseniz de Igc2000: Intelligent Go Client for Windows' dan Igc2000 programını indirebilirsiniz.. (insanlar çok hızlı oyunlar teklif ettiğinde internet bağlantı hızını da düşünüp, daha yavaş oyunlar tercih ediniz!). Not: IGC2000 ücretsizdir ama programı kullanmak için kayıt yaptırmanızı isteyebilir; Igc2000 programına kayıt için..][IGC2000 sitesi kapandı]

Igc2000 programını sevmekle beraber, yeni bir istemci önermem doğru olacak- web sitesi bile kapandıktan sonra! Tango güzel bir program aynı anda birden fazla internet go sunucusuna bağlanmak ve aynı anda birden fazla tahta açmak gibi özelliklere sahip. Ayrıca, görüntüsü de daha doğal! İndirebilirsiniz

 Buradan da IGS'e kayıt (register) olabilirsiniz..! Şifre e-posta adresinize hemen yollanacaktır. Bir kullanıcı adı (User ID) ve şifre (Password) bu e-postanın en altında yazar. Igc2000'de "File" dan "Connect" seçin, adres (hostname): igs.joyjoy.net , (port) 6969 dır, . Igc2000 programının başında bu bilgileri doldurarak bağlanın.  Mesela, (G) 'yi klikleyerek oynanmakta olan oyunları, who (W)'yu klikleyerek kimlerin IGS'e bağlı olduğunu görebilirsiniz... Bir oyunun üstüne çift klik yaparak oyunu izleyebilirsiniz. IGS'in Ingilizce yardım sayfası.

  IGC2000 programı yerine IGS' in kendi programı olan Panda Egg'i ya da java istemcisini indirebilirsiniz. Sonra da Ingilizce şu sayfalardaki açıklamaları takip edebilirsiniz;IGS Kısaca yukarıdaki bağlantıdan IGS kayıt olup bu Panda Egg programı ile bağlanın.

IGS PANDA NET

 

K Go Server (KGS)

Kiseido go kitapları ve her türlü malzemesi satan bir yer, bir de go server'ı kurdu; KGS; The K Go Server (KGS). AGA bu yeni yeri öve öve bitiremiyor. Bu programları indirerek bağlanabilirsiniz (Java'nızı güncellemeyi unutmayın!)  Server'ın seviye düzeyi son zamanlarda (2003 yılında) IGS'e yakın.  IGS'e nazaran daha az insan bağlanmakta (300, IGS'de yaklaşık 500). Güzel bir özelliği var; farklı seviyelerdeki oyuncuların maçlarında otomatik olarak handikap veriyor. Bir de seviyeniz IGS'den daha hızlı değişmekte. IGS için 20 oyun gerekirken burada 4 oyunda seviyeniz artıp, azalabilmekte. Bu seviye sisteminde son oynadığınız oyunların seviyenizi belirlemekte ağırlığı daha fazla oluyor. Yanında yıldız olan oyuncu ise yöneticidir, bu kişiye sorularınızı yöneltebilirsiniz. Son önemli özelliği ise istediğiniz zaman ve kural sistemi ile oynayabileceğinizdir. Ayrıca, KGS+'a üye olup, pro ve ust duzey amatörlerin verdiği dersleri, Ingilizce, fransızca olarak izleyebilirsiniz.

KGS'a bağlanmak için kullanılan program CGoban Türkçe'ye çevrildiğinden Türkçe olarak kullanabilirsiniz. Internetteki tek Türkçe go sunucusu KGS'dir.

K Go Sunucu'suna bağlanma; programı çalıştırıp, "İsim" alanına bir isim yazıp,"Konuk" tuşuna basarak bağlanın. Eğer, girdiğiniz isim başkası tarafından kullanılmakta ise hata alır; başka bir isim girin. Bağlandıktan sonra KULLANICI başlığı altında, Kayıt'ı seçerek kalıcı üyeliğe geçebilir ve daha sonraki bağlanmalarınızda bu isim ve şifrenizi kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızın işletim sisteminde Türkçe seçili ise, KGS'e bağlandığınızda sizi doğrudan KGS'in asıl odalarından olan "Türk Odası"na sokacaktır. Türk odasında bir çok Türk oyuncu bulabileceksiniz. (Not: KGS'e Güvenlik duvarı-firewall arkasından da bağlanılabilir. Sensei's Library 'de bilgiler var?)

 

OroBaduk

OroBaduk diğerlerine kıyasla en yeni sunuculardan biridir. Diğerlerine göre biraz farklıdır. Aynı istemciyi yani programı kullanmakla beraber farklı ülkelerin (Çin, Kore, Japonya) farklı sunucuları vardır. Yani, istediğini ülke-sunucuyu seçersiniz. Üye olduğunuz ülkeden ilk bağlantıyı yapmanız gerekiyor. Aşağıdaki bağlantı, korece sayfaya götürür. Ingilizce sayfalardan programı indirin ve üye olun.

Orobaduk'ta daha çok Çin'li ve Koreli oyuncu bulabilirsiniz. Ve hatta Tek tük batılı var diyebilirim. Koreliler çok güçlü oyunlar çıkartıyorlar. Ayrıca, bazı pro maçları sunucuda yayınlanmaktadır. Özellikle maç izlemek için güzel bir mekan.

Byo Yomi Nedir?

Byo-yomi, oyun için verilen süre bittiğinde oyunun bir devam etme metodudur. Eğer, bir oyunda byo-yomi olacaksa, ana süre bittiğinde oyun devam eder. Ama, belli bir süre içinde sınırlı sayıda hamlenin yapılması gerekir. Mesela, byo-yomi 25 hamle ve 5 dakika ise 5 dakika içinde 25 hamle yapmak zorundasınız. 25 hamle bu süre içinde yapılamazsa oyunu rakibiniz kazanır. 25 hamleden daha kısa bir sürede 25 hamle yaparsanız, süre tekrar 5 dakika ve 25 hamle olur. Erken bitirmenin size kazandırdığı bir avantaj olmaz. Internet sunucularında oyunlar genellikle byo-yomi ile oynanır. Genellikle, hızlı bir oyun 1 dakika ana süre, 5 dakika-25 hamle byo yomi ile oynanır. IGS turnuvalarında ise ana süre 10 dakika ve 10 dakika-25 hamle byo-yomi ile oynanır (Yukardaki KGS'de Kanada süre sistemidir).

KGS byo-yomi ise dönemlerden oluşur. Bir dönem süresinde 1 hamle yapmalısınız. Ve dönem adedi kadar bu süreyi aşabilirsiniz.Dönem adeti bittiğinde son dönem süresini 1 hamle için kullanırsınız. mesela 3 dönem ve dönem süresi 1 dakika ise, 2 defa bir hamle için 1 dakikayı aşabilirsiniz. Sonra tüm hamleleri 1dakika içinde yapmak zorunda kalırsınız.

Web-tabanlı Go Sunucuları

Web-Tabanlı go sunucuları, bilgisayara bir program yüklemeden internette go oynamanızı sağlar, Yahoo böyle bir sunucudur. Deneyebileceğiniz üç sunucu adresi de şunlardır;

Dragon Go Server  http://www.dragongoserver.net
LittleGolem http://www.littlegolem.net
ItsYourTurn    http://www.itsyourturn.com

Internet go sunucuları Ingiliz Go Federasyonunun sayfalarından..

Öneriler

Go karşınızda canlı biri ile oynanmalıdır. Ama, Türkiye'de go oyuncuları ve klüp-derneklerin sayısı dünyanın bir çok ülkesine kıyasla daha az olması yeni başlayan oyuncuları internete yöneltmektedir. Internet yine de oyunu oynayabilme imkanı sağlar. Avantajları da yok değil. Usta oyuncuları izleyebilir ve bir çok farklı seviyeden insanla, istediğiniz an go oynayabilirsiniz. Bir de seviyenizi yaklaşık olarak belirlemenizi sağlar... Internette go oynarken öncelikle bağlantı hızınızı ve kopma ihtimallerini düşünerek oyun süresini belirleyin. Çünkü, tekrar bağlandığınızda oyunu kaybetmiş olursunuz. Önemli bir şey ise seviyenizi belirlerken, seviyenizin oyun için seçtiğiniz zamanla ilişkili olarak değişebileceğini hesap edin. Mesela, sürekli 5 dak. ile oynarsanız, oyun süresi olarak 10 dakikayı seçmiş biri ile aynı seviye de gözükseniz de seviyeleriniz aynı değildir. Ayrıca, go sunucularında (IGS, KGS gibi) gerçek hayattaki seviyenize en yakın seviyenin ilk seviye olarak verilmesi tavsiye ediliyor. Ya da düşük seviyelerdeki insanlarla oynayarak gerçek seviyenize yükselin. Bu hareket seviyenizi en doğru olarak belirleyecektir. Ya da çok sayıda oyun oynayarak da (100?) doğru bir seviyeye sahip olunabilir. Go istemcilerinde (Cgoban, igc2000 gibi) iki boyutta go oynamak zor gelebilir, zamanla alışırsınız. Yine de gerçek bir tahta ve taşlarla go oynama zevkini vermesi hiç bir zaman mümkün değil. İyi Oyunlar!

 

 

Yahoo! Games IGS Dash.com

 

Mehmet Dardeniz (Sorularınızı bekliyorum. Son değişiklik )

Ana Sayfa

Hosting by WebRing.