Go Oynamaya Nasıl Başlayabilirim

Öncelikle, bu yola sapmışsanız hepinize başarılar dilerim.

Çeşitli kaynaklardan hevesle goyu tanıyıp, oynamaya başladığınızda oyun, hamleler size fazla anlamlı gelmeyecektir. Fakat bu durum hiç de korkutucu değildir;

Oyunun çok basit olan kurallarını (Adım I: Kuralları öğrenmek) öğrendikten sonra hemen oynamaya başlayabilirsiniz. Oyunlarınızda tahta üzerinde hiç farkına varmadan çok büyük gruplar, oyunlar kaybedebilirsiniz. Bu anlaşılmazlık sinirlenmenize, rakibinize yeni oyun teklifleri yapmanıza yol açacak (Adım II : Bir arkadaş bulmanız gerekecek) ve aslında oyunu tam anlamda anlamasanız bile büyük bir istekle oynayabileceksiniz. Eğer, internet bağlantısına sahipseniz; internette de go oynayabileceğiniz yerler bulunmakta ama yine de arkadaşınızla karşı karşıya oynanan bir oyun daha zevkli olacaktır.

Asıl oyunun zevki sizin ve rakibinizin hamlelerinin anlamını hissetmeye başladığınızda çıkacak. Zamanla da oyunda kendi tarzınızda tuzaklar, stratejiler kurarak oyunun gerçek dünyasına gireceksiniz. Ne zaman mı? 15-10 Kyu'dan daha iyi oynadığınızda.. Gerçek bir ustanın elinde yeni öğrenen biri bir yılda sho-dan (ilk siyah kuşağa) ulaşabilir. Ama bir usta bulabilmek hiç de kolay değil.

Go oyununu oynamak bir satranç oyunundan daha fazla vaktinizi alacaktır. Oyunun uzun sürebildiğini söylemiştim. Bu da başlarda insana sıkıcı gelebilir. Bu durumda daha ufak tahtalarda oynayabilirsiniz;13X13 veya 9X9 gibi. Hem kısa sürer hem de sizin için daha anlaşılır olur. Tahtaları kartona çizmek çok kolay, taşları bulmak ise sizin yeteneğinize kalmış. 9X9'luk bir tahta için mesela şu yuvarlak şeytan taşlarını (bir çeşit ufak taş) bile kullanabilirsiniz (Adım III: Go tahtanız olmalı). 9X9'luk bir tahta için en fazla 81 taş gereklidir. Ama esir aldığınız taşları oyun süresince rakibinizle eşit miktarda değiştirirseniz, daha az sayıda taş da yeterli olabilir. Zaten oynadığınız da 181 taşın -çok sayıda ko durumu olan oyunlar dışında- kullanılmadığını görürsünüz.

Belki daha şanslı iseniz bir oyuncakçıdan ya da yurt dışına gidecek birinden de temin edebilirsiniz. Çeşitli bilgisayar programları da tahtasız oynamanıza yardımcı olabilir. Tek başınıza mesela Igowin.exe programını kullanarak go oynayabilirsiniz (Yardım dosyaları da güzel). Ama 9X9'luk tahtada oynamak gerçek anlamda go oynamak değildir.

Goda ilerlemek için kitap okumanız da gerekli olacaktır (Adım IV: Okuyacak kaynak kitaplar bulun). Goda herşeyi baştan keşfetmeye gerek yoktur. Hemen her konuda kitap bulabilirseniz (tabii ki İngilizce vb. ya da Japonca.**). Japonca kitaplardan bile problem çözmek ya da bir oyunu tahta üzerine dizerek incelemek mümkün olabilir. Satrançtaki gibi açılışlar ve güzel hamleler,ölüm-yaşam problemleri, ustaların oyunları ile ilgili çok sayıda kitap var yurt dışında (belki benim yaptığım gibi Japonya'da bir arkadaşınız varsa gazetelerde çıkan go problemlerini bile kesip yollamasını isteyebilirsiniz).

Adım V: bu adım metnin dışında olacak kadar önemli, bol bol oyun oynamalısınız, özellikle düşünerek ve ne yaptığınızı bilmeye çalışarak ve belki HİSSEDEREK!. Kendinizden iyi olan biri size çok şey kazandırabilir. Eğer, etrafınızda arkadaşınız yoksa Yahoo ya da IGS'e bağlanarak ve karşınızdaki insana ben yavaş, dikkatli oynayacağım diyerek oyun teklif edin. Zamanla da kendi yolunuzu bir tavsiyeye gerek kalmadan çizebilirsiniz.

Handikap sistemi seviyeleri eşitler ama öğrenmek ve oyununuzu güçlendirmek için sizden daha güçlü olan insanlarla handikapsız oyunlar da oynayın.

Son olarak bu oyunun binlerce yıldır Zen, Budist, Tao'cu düşüncenin var olduğu bir ortamda gelişmiş ve ilerlemiş, oynanmış bir oyun olduğunu da unutmadan, sakin kafa, şekillenmemiş tutucu olmayan düşüncelerle oynanan bir oyun olarak kendinizi kazanma hırsından mümkün olduğunca uzak tutmaya çalışarak GÜZEL OYUN için go oynayın.

** Sibumi ve Go Ustası adli iki roman, bir, iki tane de kuralları anlatan kitap Türkçe olarak var.. Uzakdoğu sanatları (martial arts) ve zen üstüne de bir çok kitap bulabilirsiniz.

Mehmet Dardeniz (03 Haziran 2000)

Ana Sayfa

Hosting by WebRing.