Go Nedir?

Satranç bir strateji oyunudur. Go da bir strateji oyunundur. Bununla birlikte Go satranca benzemez.Geleneksel Bir Go Tahtasi

Go yaklaşık 4000 yıllık geçmişe sahip bir Uzakdoğu oyunudur. Yapı olarak çok basittir. Fakat, bu basitlik birçok olayda olduğu gibi büyük bir karmaşayı gizler.

Oyunda tabloya sıra ile taş konulur, taşlar hareketsiz ve eşdeğerdir. Fakat birbirleri arasındaki stratejik konum oyunun yapısını belirler.

Bir go oyuncusu tabloda gerçek hayatı yaşar. Yapılmış hamleler anılar gibidir.; hatalar değiştirilemez ve oyun boyunca ayağınıza bağ olur. Hamle yaşanan andır; acı çekersiniz, mutlu olur ve hayatta kalabilmek ya da rakibi yok edebilmek için çalışırsınız. Gelecek ise düşündüğünüz hamlelerdedir.

Oyunun görüntüdeki basitliği ile, içine girildiğinde karşılaşılan karmaşa tamamen zıttır. Profesyonal go oyuncularının çoğu ülser ya da kalp hastası olmaları; bir turnuva maçının 3-4 günlük aralarla sürdürülmesi herhalde gözünüzde bir şeyler canlandıracaktır.

Tablo üzerindeki taşların toplu halde kaybedilmesi mümkündür. Dikkatli bir göz, iyi bir taktik ise en umutsuz durumları zafere çevirebilir. Zafer ile yenilgi arasındaki bu sık ve ani dönüşümler oyunun heyecan düzeyini sürekli dorukta tutar. Kimi yeni başlayanlar oyunun sonunu tabloyu rakibin kafasına indirerek belirleyebilirler. Sanırız bu sebepten dolayıdır ki geleneksel go tahtaları kaldırılamayacak kadar ağır tahta bloklardan üretilir.

Mehmet Dardeniz & Alpar Kılınç

Bu yazıyı 1989 yılında ODTU Go Topluluğu'nu Alpar Kılınç yeni kurduğunda (ben kurucu üye değildim çünkü teoride bir sene sonra mezun olacaktım...) go oyununu ve topluluğu öğrencilere tanıtmak amacı ile kültür işlerinde hazırlayıp, çoğaltıp bahar şenliğinde herkese dağıttığımız broşürden olduğu gibi aldım. Yazıyı ben yazdım ama A.Kılınç ile tüm gece uğraşıp yazıyı adam etmiştik. Broşür ikimizin yazdığı yazılar, karikatürler ve 'Zen eti, Zen kemiği' adlı kitaptan alınmış bir kısa hikayeden oluşmakta idi.

Ana Sayfa