THE GAME OF GO - GO OYUNU Little Monk

Welcome to our go site. This is a site on the Japanese game of go (igo, baduk, weiqi,) in Turkish. It is currently under construction and more materials in Turkish as well as in English will be added in future.

    Turkiye'de pek fazla bilinmedigi zamanlarda go oyununu bir rastlanti sonucu ogrendim ve yaklasik 15 yildir, go ile yakindan uzaktan ilgileniyorum.Go oyunu hakkinda pek fazla Turkce kaynak olmadigindan go oyunu ve oyunun tarihcesi ile ilgili bir yazimi Web'de go'yla ilgilenenlere sunmak istedim. Ileride bu go sayfasina Turkce ve Ingilizce yazilar eklenecektir (Ocak2000).

    Aşağıda, igo oyunu ile ilgili pek çok bilgi bulabilirsiniz. Igo ile ilgilenmeye başladığım zaman sadece bir adet kitapla bu oyunu oynamaya başlamıştık. Yeni bir igo kitabi görmek, yeni bir oyun takımı bulmak bizim için inanılmaz güzeldi. Ve o eski zamanlar öğrenciydik, İnternet günümüzdeki kadar kullanımda değildi, kaynak bulabilecek paramız da yoktu. Bu sayfaları yıllar önce bulmuş olsaydım, en azından soru sorabileceğim birini bulabilseydim çok sevinirdim. Bu amaçla benim zamanında merak ettiğim, zor elde ettiğim şeyleri ekliyorum bu sayfalara. Oyunla ilgili özellikle felsefesi, tarihçesi ile ilgili yazıları eklemeye çalışıyorum. Çünkü, bu oyunu sadece zihninizle, yeteneklerinizle ilgili bir oyun olarak değil de kalbinizle de oynamanızı dilerim.

    Go Adında Bir Oyun yazımda, igonun tarihçesini, zen, taoculuk ve bir çok konuda detay bulabilirsiniz. Go Nedir yazısı ODTU go topluluğunda tanıtım için hazırladığımız broşüre yazdığımız bir yazıdır. Go tahtasında ise igonun tarihçesi ve tahtanın şekilsel anlamları hakkında detay bilgiler bulabilirsiniz. Sözlükte de çok kullanılan go terimlerinin Türkçesi var. The Dictionary of Go Terms ise derlediğim çok detaylı bir İngilizce sözlüktür.

İÇERİK :

 

Go Seigen


    Go oyunu, oyunun tarihçesi, Zen, Türkiye'de ve dünyada go oyunu, v.b. go hakkında her türlü soru ve/veya önerileriniz için bana yazabilirsiniz... (for corrections, comments? Send me e-mail!)

	Hazırlayan (Author) : Mehmet Dardeniz ; e-mektup yolla

    Bu web sayfalarındaki metin ve bilgiler kısmi olarak kaynak gösterilerek kullanılabilir. Ticari amaçla ya da çok sayıda çoğaltılması durumunda tüm haklarım saklıdır.

Son degisiklik tarihi  Mayıs, 2011

                Bu sayfaya ulaşmak için bir kısayol            : http://www.gooyunu.tk ya da http://gooyunu.tk

    Arka plandaki go ideogrami A.Kılınç'ın 1989'li yıllında bir Japonca sözlükten bakarak çizdiği resimden yararlanılarak yapılmıştır. Türkçe karakterleri browser'larda sorun çıkartmaması için bazı sayfalarda bilerek kullanmamış idim.

Arkada neden reklamlar açılıyor du? / saat ayarla / viruslerle başınız dertte ise


 

    Days are like the flowing water, what else to do but play Go? (Pekka K. mektuplarının sonuna bu sözü ekliyor...)